Tytuł
Ergonomia i ergonomiczne projektowanie stanowisk pracy
Autor
Wiesława Ł. Nowacka
Opis
Materiały przygotowano dla przedmiotu pt. „Ergonomia i ergonomiczne projektowanie stanowisk pracy” i stanowi cześć główna materiałów, na które składają się jeszcze dwa zeszyty ćwiczeniowe.
Zawartość merytoryczna traktowanych łącznie materiałów w...
Materiały przygotowano dla przedmiotu pt. „Ergonomia i ergonomiczne projektowanie stanowisk pracy” i stanowi cześć główna materiałów, na które składają się jeszcze dwa zeszyty ćwiczeniowe.
Zawartość merytoryczna traktowanych łącznie materiałów w pełni
odpowiada zakresowi opisanemu w sylabusie opracowanym dla tego przedmiotu. Treść materiałów dydaktycznych w niniejszym opracowaniu zawarta została w 7 rozdziałach. Rozdział 1 poświecono przedstawieniu podstawowych pojęć z zakresu ergonomii. Omówiono w skrócie rozwój ergonomii jako wiedzy stosowanej i syntetycznej. W rozdziale 2 omówiono podstawowe zasady diagnozy stanowisk pracy z zastosowaniem wiedzy ergonomicznej. Rozwiniecie zagadnień czytelnik znajdzie w zeszycie ćwiczeniowym „Ćwiczenie 1-Praktyczne zastosowanie Listy Dortmundzkiej jako narzędzia analitycznego w ergonomii” Rozdział 3 omawia założenia i kryteria projektowania ergonomicznego. Rozwiniecie zagadnień czytelnik znajdzie w zeszycie ćwiczeniowym „Ćwiczenie 2-analiza i ocena stanowiska komputerowego”. Rozdział 4 został poświęcony ergonomicznym aspektom organizacji pracy ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia przerw w pracy. Rozdział 5 omawia wybrane społeczne i ekonomiczne aspekty ergonomii. Rozdział 6 to podsumowanie zaś ostatni rozdział 7 podaje zalecana literaturę przedmiotu, zarówno wykorzystana w treściach przekazywanych na zajęciach wykładowych i ćwiczeniach, jak i stanowiąca podstawę do samodzielnego studiowania przedmiotu przez uczestników studiów.
Numer konkursu
2/POKL/3.3.2/2009
Numer projektu
POKL.03.03.02-00-010/08-00
Nazwa projektu
Studia podyplomowe dla nauczycieli przedmiotów zawodowych - mechatronika pojazdów i maszyn, komputerowo wspomagane projektowanie i wytwarzanie, bezpieczeństwo człowieka w środowisku pracy i ergonomia
Beneficjent (nazwa)
Politechnika Warszawska, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych
Lokalizacja beneficjenta (miasto)
Warszawa
Słowa kluczowe
ergonomia korekcyjna i koncepcyjna, diagnoza ergonomiczna, projektowanie ergonomiczne