4.4. Metody poszukiwania pracy

Poszukiwanie pracy bywa naprawdę trudnym zajęciem. Jak mówi egipskie przysłowie, to „Człowiek szuka pracy, a nie praca – człowieka”, zatem bez względu na to, czy poszukujemy pracy po raz pierwszy, czy po raz kolejny w naszym życiu, powinniśmy się do tego dobrze przygotować.

Czym jest aktywne poszukiwanie pracy?

Aktywne poszukiwanie pracy oznacza podejmowanie zróżnicowanych działań w celu znalezienia pracy. Do czynności, które wykonujemy w jego ramach, należą:

  • określenie własnych kompetencji (predyspozycji zawodowych),
  • ocena własnych możliwości zawodowych (jakie czynności możemy wykonywać, jeżeli mamy dane wykształcenie, uprawnienia, kursy, umiejętności),
  • analiza rynku pracy, na którym będziemy poszukiwać pracy,
  • wybór potencjalnych pracodawców, z którymi chcielibyśmy nawiązać współpracę,
  • poszukiwanie informacji na temat potencjalnych pracodawców,
  • nawiązanie kontaktu z pracodawcami,
  • zaprezentowanie swojej aplikacji potencjalnym pracodawcom.

Metody szukania zatrudnienia

Poszukiwanie pracy powinno odbywać się z wykorzystaniem wielu metod jednocześnie, gdyż w ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo jej znalezienia. Współcześnie za najskuteczniejsze metody poszukiwania pracy uznaje się:

  • wyszukiwanie ogłoszeń w internecie i prasie,
  • bezpośredni kontakt z pracodawcą,
  • pozyskiwanie informacji od znajomych i rodziny,
  • korzystanie z usług urzędów pracy i agencji pośrednictwa pracy.

Ogłoszenia z internetu i prasy

Wyszukiwanie ofert pracy w internecie i prasie jest metodą bardzo wygodną, gdyż można to zazwyczaj robić w czasie dogodnym dla siebie. Jednak w wypadku niektórych zawodów, takich jak murarz, listonosz czy tynkarz, istotne jest, by szukać ofert codziennie z samego rana, gdyż kandydatów jest z reguły tak dużo, że około południa oferty są już nieaktualne.

Informacje o ofertach pracy zamieszczane są na wielu portalach internetowych poświęconych wyłącznie poszukiwaniu pracy. Znajdują się na nich często również wskazówki, jak napisać życiorys czy list motywacyjny, oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto też korzystać z portali regionalnych, gdzie zamieszczane są lokalne oferty pracy. Poszukiwanie powinno też obejmować portale branżowe oraz strony internetowe potencjalnych pracodawców, na których często znajduje się zakładka „oferty pracy”.

Ogłoszenia z ofertami pracy zamieszczane są też w większości dzienników, w rubryce Praca. Zwykle te same oferty można też znaleźć na podstronach internetowego wydania dzienników. Ważne, by szukać informacji o miejscach pracy na sprawdzonych portalach i stronach internetowych, gdyż tam znajdują się wiarygodne ogłoszenia.

Poszukiwanie pracy przez media pozwala skorzystać z wielu udogodnień, np. niektóre ogłoszenia z ofertami pracy są tak skonstruowane, że klikając w odpowiednie miejsce na stronie, od razu można na nie odpowiedzieć.

Bezpośredni kontakt z pracodawcą

Jeżeli wiemy, u którego pracodawcy chcielibyśmy pracować, wówczas możemy spróbować umówić się z nim na rozmowę w sprawie pracy. Jeżeli jednak dany pracodawca nie szuka akurat pracowników, możemy zostawić u niego swoją aplikację [odsyłacz do 4.7], gdyż przy ogromnej rotacji pracowników na współczesnym rynku pracy bardzo prawdopodobne jest, że niedługo zwolni się jakieś miejsce.

Poszukiwanie pracy bezpośrednio u pracodawców jest bardzo skuteczną metodą, gdyż od razu można się przekonać, czy spełnia on nasze oczekiwania

Znajomi i rodzina

Niektóre osoby za najbardziej skuteczną metodę poszukiwania pracy uważają zdobywanie informacji od przyjaciół i rodziny, gdyż w ten sposób uzyskują najaktualniejsze informacje o wolnych stanowiskach pracy. Z drugiej strony wielu pracodawców, m.in. niektóre z dużych korporacji finansowych i handlowych, pozyskuje pracowników dzięki rekomendacjom uzyskanym od osób już zatrudnionych. W ten sposób zwiększają oni szansę na zatrudnienie pracowników godnych zaufania.

Poszukiwanie pracy przez znajomych i rodzinę pozwala otrzymać informacje z pierwszej ręki.

Urzędy pracy i agencje pośrednictwa pracy

Inną metodą poszukiwania pracy jest korzystanie z oferty urzędów pracy i agencji pośrednictwa pracy. W urzędach pracy najszybciej dostępne są informacje o wolnych miejscach pracy w instytucjach państwowych, natomiast w agencjach pośredniczących w poszukiwaniu pracy możemy zdobyć informacje o wolnych miejscach pracy w prywatnych przedsiębiorstwach w Polsce i za granicą. Ważnym zadaniem urzędów pracy jest też prowadzenie szkoleń oraz doradzanie osobom bezrobotnym i poszukującym pracy.

W urzędzie pracy część ofert pracy jest przeznaczona tylko dla osób bezrobotnych, które są w nim zarejestrowane.

Ciekawostka ze świata

Coraz częściej to pracodawcy poszukują pracowników, stosując przy tym coraz nowsze metody. Jedną z nich jest tzw. networking, czyli budowanie zaawansowanej sieci kontaktów, które można wykorzystać do pozyskania odpowiednich kandydatów. Kontakty to jednak nie tylko realne znajomości, ale przede wszystkim korzystanie z modnych portali biznesowych. Na portalach tych osoby poszukujące pracy tworzą wirtualne społeczności i prezentują swój profil zawodowy – doświadczenie, wykształcenie, umiejętności i kompetencje zawodowe itp. Inną popularną metodą, stosowaną szczególnie w pozyskiwaniu pracowników do korporacji, jest head-hunting, czyli bezpośredni kontakt z kandydatami atrakcyjnymi dla pracodawcy, często aktywnymi zawodowo, i składanie im konkurencyjnych ofert pracy. Jednak choć ta metoda jest szeroko stosowana, jest ona wątpliwa etycznie, a lojalność pozyskanych w ten sposób pracowników jest często niewielka.

Warto kliknąć i wiedzieć więcej

[Artykuł na temat skuteczności poszczególnych metod poszukiwania pracy; http://praca.wp.pl/title,Skuteczne- metody-poszukiwania-pracy,wid,15730855,wiadomosc.html]

[Strona jednego z dzienników z aktualnymi ofertami pracy w całej Polsce i za granicą; http://gazetapraca.pl/ ]

[Popularne portale z ofertami pracy i wskazówkami dla poszukujących pracy; http://www.pracuj.pl/; http://www.jobs.pl/; http://www.topjobs.pl/ ]

Ćwiczenia

1.      Odszukaj na wybranym portalu poświęconym poszukiwaniu pracy 2 oferty pracy, które będą zgodne z Twoimi kompetencjami i kwalifikacjami.

2.      Omów ze znajomymi oraz rodziną problem zatrudnienia małoletnich pracowników w miejscach ich pracy. Dowiedz się, czy w ich przedsiębiorstwach w ogóle są zatrudniani tacy pracownicy, a jeżeli tak, to na jakich zasadach i jakie są w stosunku do nich wymagania.