Wiesz już, w jaki sposób założyć i uruchomić działalność gospodarczą. Czy w przyszłości zdecydujesz się jednak na założenie własnego przedsiębiorstwa? Czy masz do tego predyspozycje?
Jak podjąć ostateczną decyzję?
Obecnie na rynku pracy panuje trudna sytuacja – dlatego wielu młodych ludzi zastanawia się nad założeniem działalności gospodarczej, by samodzielnie stworzyć sobie miejsce pracy. Decyzja ta musi być jednak dobrze przemyślana. Aby ją podjąć, należy przeanalizować wady i zalety działalności gospodarczej, własne predyspozycje do jej prowadzenia, a potem jeszcze raz skonfrontować swoje plany z realiami rynku.
Zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy podejmują trud i ryzyko związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej ze względu na wiele zalet wynikających z posiadania własnej firmy. Poniżej wymieniono najważniejsze z nich.
Zalety prowadzenia działalności gospodarczej:
- stworzenie sobie miejsca pracy,
- satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i realizowania wytyczonych celów,
- poczucie niezależności (samodzielne decydowanie o podejmowanych działaniach),
- satysfakcja z pracy dla siebie, a nie dla kogoś,
- wysokie dochody,
- elastyczny czas pracy.
Ciekawostka ze świata |
|
John Davison Rockefeller (1839–1937), magnat naftowy, przedsiębiorca i filantrop, jest obecnie uważany za najbogatszego człowieka w historii świata. Rockefeller miał pięcioro rodzeństwa, ojca oszusta, podającego się za lekarza cudotwórcę, i mamę, którą stawiał sobie za wzór. W wieku 16 lat pracował i już wtedy, zarabiając 50 centów dziennie, postanowił, że część swojego wynagrodzenia będzie oddawał potrzebującym. W 1870 r. wraz z czterema wspólnikami założył przedsiębiorstwo naftowe Standard Oil. Rockefeller był perfekcjonistą, starającym się udoskonalić każdy etap produkcji ropy naftowej w przedsiębiorstwie. Dla lepszego zrozumienia jego problemów często dołączał do robotników i pracował razem z nimi. Dzięki temu udawało mu się obniżać koszty produkcji i osiągać wyższe przychody. Swoim pracownikom płacił więcej niż konkurencja, co pozwoliło mu uniknąć powszechnych strajków robotników. W ten sposób firma Standard Oil wkrótce stała się monopolistą na rynku naftowym i przynosiła ogromne zyski. Rycina 7.26. John Davison Rockefeller. |
Wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej
Do wad związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej należą:
- ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia,
- konieczność poniesienia kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej,
- nienormowane godziny pracy (przedsiębiorca pracuje zawsze wtedy, gdy firma tego potrzebuje),
- odpowiedzialność finansowa i prawna, zarówno za siebie, jak i za pracowników,
- konieczność stałej kontroli sytuacji na rynku i walki o klienta,
- konieczność śledzenia zmian prawnych (przepisów podatkowych, przepisów Kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa), prowadzenia dokumentacji firmowej i zmagania się z biurokracją.
Predyspozycje do prowadzenia działalności gospodarczej
Osoba, która chce prowadzić własną działalność gospodarczą, zapewne widzi w tym więcej zalet niż wad. Przed założeniem przedsiębiorstwa powinna jednak sprawdzić, czy ma cechy osoby przedsiębiorczej [odsyłacz do 1.1], a także odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy jestem osobą odpowiedzialną i samodzielną?
- Czy jestem gotów/gotowa na ciężką pracę i wyrzeczenia?
- Czy jestem gotów/gotowa stawiać czoło różnorodnym problemom?
- Czy jestem gotów/gotowa na podejmowanie wyzwań?
- Czy potrafię oceniać sytuację i podejmować ryzyko?
- Czy potrafię rozsądnie gospodarować pieniędzmi?
- Czy mam zdolności interpersonalne?
Jeżeli odpowiedź na większość tych pytań brzmi: tak, oznacza to, że dana osoba ma predyspozycje do bycia przedsiębiorcą.
Ćwiczenia
1. Przeanalizuj informacje o Rockefellerze zawarte w ciekawostce. Wymień cechy, które sprawiły, że ten przedsiębiorca z sukcesem prowadził działalność gospodarczą.
2. Przeanalizuj dane GUS dotyczące sposobów znajdowania pierwszej pracy w Polsce przez osoby w wieku od 15 do 34 lat. Podaj prawdopodobne przyczyny, dla których tak mało młodych ludzi decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.
Rycina 7.27. Sposoby znajdowania pierwszej pracy przez osoby w wieku od 15 do 34 lat w Polsce w 2009 roku.
[Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Wejście ludzi młodych na rynek pracy, Warszawa 2009]
3. Przeanalizuj swoje predyspozycje do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej: odpowiedz na pytania zawarte w tekście. Następnie zastanów się, czy jesteś w stanie zmienić swoją postawę w wypadku tych pytań, na które twoja odpowiedź brzmiała nie.
Warto kliknąć i wiedzieć więcej |
|
[Raport GUS „Wejście ludzi młodych na rynek pracy”; http://www.stat.gov.pl/gus/5840_11193_PLK_HTML.htm] [Publikacja Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą. Informator dla nowo powstałych firm, PARP, 2011; http://www.parp.gov.pl/files/74/107/417/477/11471.pdf] [Artykuł Czy przedsiębiorcą może być osoba niepełnoletnia?; http://www.mg.gov.pl/node/17689] |